banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Sünnitusjärgne depressioon

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Sünnitusjärgne depressioon Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Sünnitusjärgne depressioon,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Sünnitusjärgne depressioon tabab ka isasid

08.12.2009 avaldas New York Times ülevaateloo mitmest teaduslikust uuringust, mis viitavad, et ka isadel võib tekkida sünnitusjärgne depressioon.

Umbkaudu 80% naisi kogeb pärast sünnitust kurvameelusust, hinnanguliselt 10% tekib sünnitusjärgne depressioon. Samad probleemid võivad tabada ka mehi. Meeste sünnitusjärgset depressiooni on veel vähe uuritud. 2005 aastal meditsiiniajakirjas The Lancetis avaldatud 26 000 paari hõlmanud uuring näitas, et 4% meestest koges 8 nädala jooksul pärast lapse sündi depressiivsusele viitavaid sümptomeid.

Erinevalt naistest ei ole mehi julgustatud oma emotsioone väljendama ega abi küsima. Selle tõttu on just värsked isad eriti delikaatses olukorras, sest kohustust uue elu ees tekitab ebakindlust, kuid oma ebakindlust ei osata väljendada.

Uuringud on näidanud, et isadus tekitab ajus muutusi. Näiteks 2006. aastal marmorsettidega läbi viidud uuring (avaldati ajakirjas Nature Neuroscience) näitas, et värsketel isadel kasvas vasopressiini nimelise hormooni retseptorite hulk. Inimestel aktiviseerub sama aju osa, kui neile näiteks näidatakse pilte nende lastest. Samuti on mõned uuringud näidanud, et meestel langeb partneri raseduse ajal testosterooni tase. Osad teadlased arvavad, et just madalam testosterooni tase põhjustabki meestel sünnitusjärgset depressiooni.

Enim näib mehi siiski mõjutavat partneri depressioon. Nii näiteks oli meestel, kellel partner põdes sünnitusjärgset depressiooni, 2, 5 korda kõrgem risk ka ise depressiooni langeda. Seda peetakse väga oluliseks avastuseks, sest seni on arvatud, et ema depressiooni korral peaks isa olema see, kes nö juhtimise üle võtab.

Kõige rohkem kannatab vanemate sünnitisjärgse depressiooni tõttu siiski laps. Kõik uuringud on näidanud üheselt, et depressiooni käes kannatavate emade lastel oli probleeme emotsionaalses ja tunnetuslikus arengus.

Teadlased kutsuvad arste suhtuma tõsisemalt meeste sünnitisjärgsesse depressiooni ning julgustama mehi rääkima on tunnetest, et ennetada probleemide teket.

Originaalartikkel: http://www.nytimes.com/2009/12/08/health/08mind.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 19. 12. 2009. 09:11