banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Varase menstruatsiooniga kaasneb südamehaiguse tekke oht

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Varase menstruatsiooniga kaasneb südamehaiguse tekke oht Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Varase menstruatsiooniga kaasneb südamehaiguse tekke oht,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Varase menstruatsiooniga kaasneb südamehaiguse tekke oht

31.12.2009 avaldas Reuters uue uuringu tulemused, mille järgi on naistel, kellel algas menstruatsioon enne 12. eluaastat, suurem oht haigestuda või surra südamehaigusesse kui teistel naistel.

Briti uurijad avastasid, et enam kui kümne aasta jooksul uuritud peaaegu 16 000 keskealisel ja vanemal naisel, kellel algas menstruatsioon enne 12. eluaastat, on 23% suurem tõenäosus haigestuda südamehaigusesse ja 28% suurem tõenäosus surra südame-veresoonkonna häire nagu näiteks infarkti või insuldi tõttu.

Ajakirjas Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism avaldatud tulemuste kohaselt oli nende naiste suremus ka üldiselt 22% kõrgem ning neil on 25% suurem tõenäosus surra vähktõppe.

Tulemused näitavad, et laiema elanikkonna lõikes kannatavad naised, kellel algas menstruatsioon varem, üldiselt rohkem teatavate terviseprobleemide käes, kuid indiviidide lõikes pole need ohud kuigi suured.

Dr Rajalakshmi Lakshman ja kolleegid Cambridge`i ülikoolist aga ütlevad, et naised peaksid siiski olema sellest seosest teadlikud, ning et see näib olevat osaliselt seotud tõsiasjaga, et naistel, kellel tekkis esimene menstruatsioon vara, oli keharasva hulk suurem.

„Need naised peaksid teadma rohkem oma haigusriskidest ja kaalu kontrolli all hoidmisest," kirjutas Lakshman e-kirjas Reuters Health`ile.

Ta lisas: „Seega on väga oluline hakata laste ülekaalulisusega juba varakult tegelema, et ära hoida liiga varane menarhe ning vähendada pikaajalisi haigusriske."

Varasemate uuringute käigus on leitud tõendeid selle kohta, et varane menarhe (esimene menstruaaltsükkel) võib hakata hiljem naise tervist mõjutama.

Norra naiste seas läbiviidud laiaulatuslikust uuringust näiteks selgus, et naistel, kellel algas menstruatsioon enne 12. eluaastat, oli 37-aastase uuringuperioodi ajal natuke suurem tõenäosus surra kui nende eakaaslastel, kellel algas menstruatsioon 14-aastaselt.

Teises uuringus seostati varane menarhe suurema diabeediriskiga täiskasvanueas: seos, mida selgitas nende naiste suurem kehamassiindeks (ingl k body mass index - BMI).

Sellest uuringust selgus, et suurem kehamassiindeks on siiski ainult osaliselt varase menstruatsiooni ning suurema südame-veresoonkonna riskide ja surmajuhtude arvu vahelise seose põhjuseks.

„Me ei tea veel, millised on organismi suurema rasvasisalduse kõrval teised ohutegurid," ütles Lakshman.

Mainitud uuring hõlmas 15 807 naist vanuses 40-79 aastat, keda jälgiti kuni 13 aastat. Selle aja jooksul tekkis 3888 naisel südame-veresoonkonna haigus, sealhulgas südamehaigus või insult; 1903 naist suri, sealhulgas 640 naist suri südame-veresoonkonna häire ja 782 vähktõve tõttu.

Varase menarhe seos suurema koronaartõve riski, südame-veresoonkonna haigusesse ja vähktõppe suremuse vahel jäi kehtima ka pärast seda, kui uurijad olid kõrvaldanud mitmed teised ohutegurid nagu vanuse, kehamassiindeksi, liikumisharjumused ja hariduse.

Paljudes uuringutes on leitud, et varase menarhega kaasneb suurem risk haigestuda rinnavähki, mis on tingitud ilmselt östrogeeni eluaegse mõju tõttu. Lakshmani uurimisrühma arvates selgitab see uuringu ajal vähktõppe surnud naiste suurt arvu.

Varase menarhega naistel esines rohkem ka südame-veresoonkonna haiguse riskitegureid, näiteks kõrge vererõhku ja kolesteroolitaset, kuigi selle põhjused on teadmata.

Lakshmani uurimisrühma arvates on vaja uurimistööd jätkata, et teha kindlaks, kas varane menarhe on hiljem elus esinevate haiguste riskitegur või kas see on omakorda seotud teiste riskiteguritega, näiteks priskusega lapseeas.

Lakshman tõi välja huvitava võimaluse, et üleliigne kehakaal noorukieas ’programmeerib’ mõnedel naistel hilisemaid haigusriske isegi siis, kui nad täiskasvanuna kaalust alla võtavad.

ALLIKAS: Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, December 2009.

Oroginaalartikkel:
http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE5BU2TO20091231

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 01. 2010. 07:21