banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Suur tagumik ja jämedad reied

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Suur tagumik ja jämedad reied Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Suur tagumik ja jämedad reied,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Suur tagumik ja jämedad reied tulevad tervisele kasuks

12.01.2010

Asjatundjate väitel kogub puusadele ladestunud rasv endasse kahjulikke rasvhappeid ning sisaldab põletikuvastast ainet, mis takistab arterite ummistumist. Võimas istmik on tervisele kasulikum kui vöökohale kogunev rasv, mis seda laadi kaitset ei paku, ütlevad Oxfordi teadlased.

Puusade rasvapolstrit peaks saama teaduslikul teel suurendada, kajastab ajakiri International Journal of Obesity uurijate seisukohta.

Tulevikus võivad arstid välja kirjutada kehas leiduva rasva ümberjaotamise puusadele, et ennetada südame-veresoonkonna haigusi ja ainevahetushäireid, muuhulgas diabeeti. Uurijate sõnul võib liiga vähene rasvakiht puusadel viia tõsiste ainevahetusprobleemideni, nagu näiteks see, mis on omane Cushingi sündroomile.

Mitte kehakaal, vaid kehakuju

Uuringud on näidanud, et reitele ja tagumikule ladestunud rasvast on raskem lahti saada kui vöökohale kogunenud lisakilodest.

Kuigi see uudis ei pruugi mõjuda julgustavalt, tuleb see tervisele tegelikult kasuks, sest rasva kiirel lagundamisel vabaneb ohtralt tsütokiine, mis vallandavad organismis põletikulisi reaktsioone, väidavad eksperdid.

Tsütokiine on seostatud südame-veresoonkonna haigustega, insuliiniresistentsusega ja diabeediga.

Lisaks toodab puusapiirkonna aeglasemalt põlev rasv rohkem adiponektiini-nimelist hormooni, mis kaitseb artereid, aitab veresuhkru taset kontrolli all hoida ja soodustab rasvade põlemist.

Seevastu nn õuna tüüpi kehakuju, mille puhul rasv koguneb eelkõige kõhu piirkonda, suurendab diabeedi ja südamehaiguste riski.

Uurimisrühma juht dr Konstantinos Manolopoulos Oxfordi Ülikoolist ütles: „Oluline on kehakuju ja see, kuhu rasv koguneb.Puusadele ja reitele ladestuv rasv on tervisele kasulik, samas kui kõhupiirkonna rasv on kahjulik.“ Tema sõnul oleks ideaalne see, kui reitel oleks võimalikult palju rasva, samas kui kõhupiirkond jääks saledaks.

„Paraku ei ole ühte üldjuhul ilma teiseta,“ märkis Manolopoulos.

Fotini Rozakeas Suurbritannia Südamefondist ütles: „See uuring aitab meil paremini mõista, kuidas rasv organismis toimib, ning seeläbi töötada välja uusi viise südame-veresoonkonna haiguste vähendamiseks.“

„Ülekaalulised, rasvunud või suurema vööümbermõõduga inimesed peaksid muutma oma elustiili, muuhulgas toituma tervislikult ja tegelema regulaarselt spordiga, et vähendada südamevaevuste tekkimise ohtu.“

Originaalartikkel: BBC, 12.01.2010

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 22. 01. 2010. 07:33