banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Ravi

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Ravi Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Ravi,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Ravi

On äärmiselt oluline, et seagripi kahtlusega inimestega tegeleks tervishoiutöötajad.
Julgustame tungivalt kõiki seagripi kahtlusega isikuid kohe oma arsti poole pöörduma.

Gripihaigeid patsiente ravivad arstid soovitavad sageli sümptomaatilise pea-, lihas- ja kurguvalu leevendamiseks, palaviku alandamiseks ning põletiku vastu ravimit aspiriin.

Täiskasvanute puhul pole kahtlustki, et aspiriin on üldiselt ohutu ja efektiivne vahend gripisümptomite raviks. Aspiriini tablette seostatakse harva kliiniliselt oluliste kõrvaltoimetega, eriti kui neid võetakse lühiajaliselt etiketil näidatud eesmärkidel, näiteks valu leevendamiseks, palaviku alandamiseks ja põletiku vastu. Äärmiselt harvaesinevat, kuid tõsist ja surmaga lõppeda võivat Reye sündroomi* seostatakse ennekõike lastel ja teismelistel esinevate viirusnakkustega.

Aspiriini ravimi kohalik etikett jagab kasutajatele ohutuse ja võimalike riskidega seotud teavet, määratleb ravimi aspiriini kasutamist välistavad tingimused ning julgustab arstiga konsulteerima. Lapsed ja teismelised ei tohi viirusnakkuste puhul ilma arstiga konsulteerimata aspiriini manustada. See ettevaatusabinõu või vastunäidustus (sõltub kohalikust turustusest) on märgitud ravimi aspiriinietiketil ja pakendil. (7)

Kuna aspiriin ei sobi igaühele, peaksid kasutajad alati tutvuma toote etiketiga ning pidama nõu oma arsti või apteekriga mistahes küsimuste korral, mis tekivad enne kasutamist.

* Mis on Reye sündroom

Reye sündroom, mida kirjeldati esimest korda 1970. keskel, on haigus, mis mõjutab laste ja noorukite aju ning maksa. See on äärmiselt harvaesinev, kuid tõsine haigus, mis võib lõppeda surmaga. Haiguse põhjused on siiani teadmata, kuid tavaliselt eelneb sellele viirusnakkus.

Aastaid on atsetüülsalitsüülhapet (ASA) sisaldavatele toodetele (nagu aspiriin) lisatud Reye sündroomi võimaliku riski kohta hoiatus, mis põhineb alates 1960. aastate lõpust kuni 1990. aastate lõpuni kogutud epidemioloogilistel andmetel, mis tõid välja seose ASA ja Reye sündroomi vahel. Siiski on teada juhtumeid, mil Reye sündroom on välja kujunenud patsientidel, kellele pole eelnevalt ühtegi ravimit manustatud.

Lisaks on aspiriin ainus valuvaigisti, mis suudab päästa elusid tänu südameinfarkti või isheemilise insuldi ärahoidmise võimele. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni sõnul on juba südame-veresoonkonnahaigust põdeval inimesel suurem oht 2009. aasta H1N1 pandeemiast tingitud tõsiste komplikatsioonide tekkeks (8).

Kümnetel tuhandetel inimestel, kes kasutavad aspiriini arsti soovitusel südame-veresoonkonnahaiguste tagajärgede (näiteks südameinfarkti) vältimiseks, võivad ravimite koostoimetest tingitud probleemid muuta ohutu ja efektiivse valuvaigisti valimise keeruliseks. Erinevalt teistest valuvaigistitest ei vähenda ravimi aspiriin kasutamine valu või palaviku leevendamiseks selle südant kaitsvaid omadusi, vaid kasutab neid ära. (9)

Viited:

  1.  http://www.cdc.gov/flu/about/qa/coldflu.htm
  2. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs211/en/index.html
  3. http://www.cdc.gov/h1n1flu/qa.htm
  4. http://www.cdc.gov/h1n1flu/qa.htm
  5. http://www.who.int/csr/disease/swineflu/frequently_asked_questions/about_disease/en/index.html
  6. http://www.cdc.gov/h1n1flu/qa.htm
  7. Kehtiv ning heakskiidetud kohalik informatsioon aspiriini etiketil
  8. http://www.wpro.who.int/health_topics/h1n1/
  9. Kinnitatud ASA Pain põhiteadet

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 01. 2010. 03:09