banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Aspiriin ja gripiviirus

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Aspiriin ja gripiviirus Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Aspiriin ja gripiviirus,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Aspiriin & gripiviirus (“gripp”) – Korduma kippuvad küsimused ja vastused

 

1. Kas vastab tõele, et aspiriin võib pikendada gripi kestust?

Ei. Vastavalt professor R. Eccles’i, Cardiffi Ülikooli hariliku külmetuse keskuse direktori, ülevaateartiklile, mis avaldati 2006. aastal ajakirjas Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics, “puudub tõendusmaterjal selle kohta, et need ravimid (aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen) pikendavad külmetuse ja gripi kulgu tingituna mistahes mõjust immuunsüsteemile või tänu palaviku alandamisele."

2. Kas aspiriin “aitas kaasa 1918. aasta gripi nakatamisvõimelisusele”? (vastavalt viimasele BMJ 2009. aasta aprilli kirjale, mille saatis toimetajale Tsunetoshi Shimazu direktor, Shimazu 31. kliinik, Higashitakada-cho Jaapan, Mibu, Nakagyo-ku, Kyoto, Jaapan 604-8845)

Ei, selle teooria toetamiseks puudub tõendusmaterjal. Tegelikult, vastavalt professor R. Eccles’i, Cardiffi Ülikooli hariliku külmetuse keskuse direktori, ülevaateartiklile, mis avaldati 2006. aastal ajakirjas Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics, “puudub tõendusmaterjal selle kohta, et need ravimid (aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen) pikendavad külmetuse ja gripi kulgu tingituna mistahes mõjust immuunsüsteemile või tänu palaviku alandamisele."

Rõhutatult: Lisaks eelpooltoodule on oluline märkida, et sel ajaperioodil võis palaviku vähendamiseks määrata iga kolme tunni järel 5–10 aspiriini graanulit (324–648 mg) – kuni 7 g ööpäevas. Seda on palju rohkem kui hetkel lubatud annus palaviku korral (nt vastavalt USA Toidu- ja Ravimiameti heakskiidule on aspiriini maksimaalne lubatud annus ööpäevas ainult kuni 4 g) .

3. Kas aspiriin sobib gripiga kaasnevate sümptomite (palavik või peavalu) raviks?

Täiskasvanute puhul pole kahtlustki, et aspiriin on üldiselt ohutu ja efektiivne vahend gripisümptomite raviks. Aspiriini tablette seostatakse harva kliiniliselt oluliste kõrvaltoimetega, eriti kui neid võetakse lühiajaliselt etiketil näidatud eesmärkidel, nagu näiteks valu leevendamiseks, palaviku alandamiseks ja põletiku vastu. Äärmiselt harvaesinevat, kuid tõsist ja surmaga lõppeda võivat Reye sündroomi seostatakse ennekõike lastel ja teismelistel esinevate viirusnakkustega.

Lisaks on aspiriin ainus valuvaigisti, mis suudab päästa elusid tänu südameinfarkti või isheemilise insuldi ärahoidmise võimele. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni sõnul on juba südame-veresoonkonnahaigust põdeval inimesel suurem oht 2009. aasta H1N1 pandeemiast tingitud tõsiste komplikatsioonide tekkeks . Kümnetel tuhandetel inimestel, kes kasutavad aspiriini arsti soovitusel südame-veresoonkonnahaiguste tagajärgede (näiteks südameinfarkti) vältimiseks, võivad ravimite koostoimetest tingitud probleemid muuta ohutu ja efektiivse valu leevendaja valimise keeruliseks. Erinevalt teistest valuvaigistitest, näiteks ibuprofeenist, ei vähenda aspiriini kasutamine valu leevendamise eesmärgil selle südant kaitsvaid omadusi.

Nendel, kes kasutavad aspiriini arsti soovitusel pikaajaliselt potentsiaalselt elupäästva vahendina südame-veresoonkonnahaiguste ravis, on oluline mitte peatada ega muuta oma aspiriini ravirežiimi, välja arvatud arsti juhendamisel, kuna aspiriiniravi peatamine võib olla kahjulik. Mitmed uuringud kinnitavad aspiriiniravi olulisust südamehaigete ravis, kaasa arvatud ajakirjas Journal of the American College of Cardiology avaldatud uuring, mis näitab, et aspiriini võtmisest loobumine võib viia südamehaigetel uue haigusjuhtumi tekke reaalse ohuni. Patsiendid peaksid oma arstiga konsulteerima mistahes aspiriiniraviga seonduvates küsimustes.

Oluline on võtta valuvaigisteid vastavalt juhistele ning pöörduda tervishoiutöötaja poole mis tahes küsimustega. Aspiriini etikett jagab tarvitajatele ohutuse ja võimalike riskidega seotud teavet, määratleb ravimi kasutamist takistavad tingimused ning julgustab arstiga konsulteerima. Lapsed ja teismelised ei tohiks viirusnakkuste puhul aspiriini ilma arstiga konsulteerimata manustada tänu võimalikule Reye sündroomi ohule, mis on äärmiselt harvaesinev, kuid tõsine haigus ja võib lõppeda surmaga. Selline ettevaatusabinõu on märgitud ravimi etiketil ja pakendil.

Kuna aspiriin ei sobi igaühele, peaksid kasutajad alati tutvuma toote etiketiga ning pidama nõu oma arsti või apteekriga mistahes küsimuste korral, mis tekivad enne kasutamist.

4. Kas aspiriin põhjustab Reye sündroomi?

Reye sündroom, mida kirjeldati esimest korda 1970. aastate keskel, on haigus, mis mõjutab laste ja noorukite aju ning maksa. See on äärmiselt harvaesinev, kuid tõsine haigus, mis võib lõppeda surmaga. Haiguse põhjused on siiani teadmata, kuid tavaliselt eelneb sellele viirusnakkus.

Aastaid on atsetüülsalitsüülhapet (ASA) sisaldavatele toodetele (nagu Aspiriin) lisatud Reye sündroomi võimaliku riski kohta hoiatus, mis põhineb alates 1960. lõpust kuni 1990. lõpuni kogutud epidemioloogilistel andmetel, mis tõid välja seose ASA ja Reye sündroomi vahel. Siiski on teada juhtumeid, mil Reye sündroom on välja kujunenud patsientidel, kellele pole eelnevalt ühtegi ravimit manustatud. Tegelikult jõuavad uusima erialakirjanduse analüüsis autorid järgmisele järeldusele: “Teatud eranditega ei ole arvatavasti viimase 10 aasta jooksul teatatud ühtestki uuest Reye sündroomi tüüpi juhtumist, mida poleks saanud seletada päriliku ainevahetushäire või valediagnoosiga.” Tänaseni läbi viidud uuringud pole suutnud luua selget põhjuslikku seost Reye sündroomi ja teatud raviainete vahel, mille hulka kuulub ka ASA.

5. On väidetud, et gripp võib suurendada südameinfarkti riski. Kas gripikahtlusega isik peaks südameinfarkti vältimiseks alustama kohe aspiriiniraviga?

On äärmiselt oluline, et seagripi kahtlusega inimestega tegeleks tervishoiutöötajad. Julgustame tungivalt kõiki seagripi kahtlusega isikuid kohe oma arsti poole pöörduma. Gripihaigeid patsiente ravivad arstid soovitavad sageli aspiriini selliste sümptomite nagu pea-, lihas- ja kurguvalu leevendamiseks, palaviku alandamiseks ja põletiku vastu. Olles üks maailmas kõige laialdasemalt uuritud ravimeid, mille ohutus ja tõhusus on juba 110 aastat tõestatud, on aspiriini testitud mitme põlvkonna vältel.

Nagu kõigi ravimite puhul, ei sobi aspiriin kõigi jaoks. Pikemaajalise aspiriiniravi sobivuse üle otsustatakse arsti ja patsiendi vahelise konsultatsiooni käigus.

Siiski, kümnetel tuhandetel inimestel, kes kasutavad aspiriini arsti soovitusel südame-veresoonkonnahaiguste tagajärgede (näiteks südameinfarkti) vältimiseks, võivad ravimite koostoimetest tingitud probleemid muuta ohutu ja efektiivse valuvaigisti valimise keeruliseks. Erinevalt teistest valuvaigistitest, näiteks nagu ibuprofeenist, ei vähenda aspiriini kasutamine valu leevendamise eesmärgil selle südant kaitsvaid omadusi.

Nendel, kes kasutavad aspiriini arsti soovitusel pikaajaliselt potentsiaalselt elupäästva vahendina südame-veresoonkonnahaiguste ravis, on oluline mitte peatada ega muuta oma aspiriini ravirežiimi, välja arvatud arsti juhendamisel, kuna aspiriiniravi peatamine võib olla kahjulik. Mitmed uuringud kinnitavad aspiriiniravi olulisust südamehaigete ravis, kaasa arvatud ajakirjas Journal of the American College of Cardiology avaldatud uuring, mis näitab, et aspiriini võtmisest loobumine võib viia südamehaigetel uue haigusjuhtumi tekke reaalse ohuni. Patsiendid peaksid oma arstiga konsulteerima mistahes aspiriiniraviga seonduvates küsimustes.

6. Kas aspiriiniravil olevad isikud võivad võtta rohkem aspiriini valu leevendamiseks või palaviku alandamiseks?

Juhtivad tervishoiuasutused, kaasa arvatud USA Toidu- ja Ravimiamet, peavad aspiriini maksimaalseks lubatud annuseks 4g päevas. Seetõttu võivad väikestes annustes aspiriini tarbivad isikud valu leevendamiseks või palaviku alandamiseks võtta julgesti aspiriini vastavalt toote etiketil soovitatud annustele, kui nende arst pole teisiti ette kirjutanud. Lisaks ei vähenda aspiriini kasutamine valu või palaviku korral selle südant kaitsvaid omadusi, mis võib juhtuda mõne teise valuvaigisti, näiteks ibuprofeeni korral.

7. Peale selle, et olen oma arstiga arutanud enda vaktsineerimist H1N1 vastu vaktsiini kättesaadavaks muutumisel, kuidas saan veel ennast kaitsta, kui kuulun tõsiste gripitüsistuste riskirühma (nt. mul on südame-veresoonkonnahaigus, st mul on esinenud südameinfarkt või mõni teine südame-veresoonkonnahaigus või kuulun arsti hinnangul selliste haiguste riskirühma)?

-- Nakkuse vältimiseks peske sageli oma käsi seebi ja veega ning järgige teisi põhilisi hügieeninõudeid. Säilitage vähemalt kahe nädala ravimivarud.
--Konsulteerige oma arstiga mistahes uute sümptomite või küsimuste osas, mis teil võivad praeguste ravimite kohta tekkida.
--Jälgige tähelepanelikult muutusi oma hingamises ning teavitage muutustest kohe oma arsti.
--Ärge peatage ravimite võtmist ilma eelnevalt oma tervishoiuteenuse pakkujaga konsulteerimist, eriti gripi või hingamisteede nakkuse korral. Nendel, kes kasutavad aspiriini arsti soovitusel pikaajaliselt potentsiaalselt elupäästva vahendina südame-veresoonkonnahaiguste ravis, on oluline mitte peatada ega muuta oma aspiriini ravirežiimi, välja arvatud arsti juhendamisel, kuna aspiriiniravi peatamine võib olla kahjulik.

8. Kas paratsetamool/atsetaminofeen on gripisümptomite ravis efektiivsem ja ohutum kui aspiriin?

Ei. Aspiriin on täiskasvanute gripisümptomite ravis sama ohutu ja efektiivne kui paratsetamool/atsetaminofeen. Tegelikult, vastavalt 2006. aastal ajakirjas Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics avaldatud ülevaateartiklile, leidis autor, et “aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen on käsimüügi annustena ohutud ning puudub tõendusmaterjal mistahes erinevuste kohta nende ravimite vahel, mis puutub külmetuse ja gripi ravi tõhususse ja ohutusse (välja arvatud erijuhtudel, näiteks aspiriini kasutamisel palavikus lastel).”

Nagu on märgitud ravimi etiketil ja pakendil, on üldiselt soovitatav ilma arstiga konsulteerimata ASA manustamist viirusnakkusi põdevatele lastele ja teismelistele vältida.

9. Milline on aspiriini ohutus ja tõhusus võrreldes paratsetamooli/atsetaminofeeni ohutuse ja tõhususega?

Mitmed uuringud, kaasa arvatud 2003. aastal ajakirjas Journal of Rheumatology avaldatud uuring, näitavad, et käsimüügi annuste juures on aspiriinil sama väike oht seedimisprobleemide tekkeks kui paratsetamoolil/atsetaminofeenil ja ibuprofeenil.

Katses, kus leevendati kerge kuni mõõduka tugevusega valu (pingepeavalu), osutus aspiriin koguses 500 kuni 1000 mg (1 kuni 2 tabletti) efektiivsemaks kui vastav kogus (500 kuni 1000 mg / 1 kuni 2 tabletti) paratsetamooli/atsetaminofeeni. Migreenivalu ravi puhul on terve rida uuringuid rõhutanud 1000 mg aspiriini tõhusust, lisaks näitasid 2005. aastal avaldatud katse tulemused, et 1000 mg atsetaminofeeni (veenisiseselt) ei osutunud migreenivalu leevendamisel efektiivseks. Palaviku korral on kaks võrdset annust aspiriini ja paratsetamooli/atsetaminofeeni (kumbagi 500 kuni 1000 mg) näidanud samaväärset tõhusust.

Lisaks eeltoodule näitavad uuringud, et kui aspiriini kasutatakse tüüpiliste käsimüügiravimi näidustuste korral (näit. migreenivalud, pingepeavalu), esineb väga vähe, kui üldse mingeid, tõsiseid kõrvalnähtusid. 2009. aastal uuriti patsientide individuaalses meta-analüüsis (2009 Steiner) aspiriini 1000 mg üksikannuste ohutust ja taluvust tüüpiliste käsimüügiravimi valuseisundite puhul ning leiti vaid väheseid kõrvaltoimeid, mille esinemissagedus oli madal.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 01. 2010. 03:14