banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Suitsetamine mõjub beebide vererõhule halvasti

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Suitsetamine mõjub beebide vererõhule halvasti Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Suitsetamine mõjub beebide vererõhule halvasti,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Suitsetamine mõjub beebide vererõhule halvasti

26.01.2010 avaldas BBC ekspertide hoiatuse - suitsetavate emade lastel on suurem hällisurma risk, sest ema raseduseaegne kokkupuude tubakasuitsuga kahjustab beebi vererõhu regulatsiooni.

Suitsetav ema on hällisurma suurim ohufaktor.

Rootsi Karolinska instituudi uurimisrühm leidis, et suitsuga kokkupuutunud beebidel esines ebanormaalset kõrget vererõhku ja seda isegi häirimatu une ajal hällis. Ajakirja Hypertension väitel suurendab selline vererõhu tõus südame koormust, sest pumbata tuleb kiiremini ja kõvemini.

Uurimuse tulemusena selgus, et vereringe kahjustus võib olla üks hällisurma (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) põhjustest, kuigi uuringu eesmärk oli ennekõike välja selgitada suitsetamise mõju vastsündinule ja mitte seost hällisurmaga.

Dr Gary Cohen ja ta meeskond uuris 36 vastsündinut, nendest 17 beebi emad suitsetasid raseduse ajal. Imikuid uurides selgus, et tubakasuitsuga kokkupuutunutel esines ebanormaalset südamerütmi ja vererõhu muutusi.

Need kõrvalekalded süvenesid esimese eluaasta jooksul.

Dramaatiline erinevus

Ühe nädala vanuste suitsuga kokkupuutunud beebide vererõhk tõusis lamavast asendist üles tõstmisel ebanormaalselt palju. Ühe aasta vanuselt olid samad beebid sellega kohanenud ja nüüd reageeris nende vererõhk samasugusele liigutamisele ebanormaalselt vähe.

Üldjuhul püstitõusva inimese südamerütm kiireneb ja veresooned tõmbuvad kokku, tõstes kergelt vererõhku, et säilitada verevool ajusse ja südamesse.

Dr Cohen sõnas: „On tõendeid selle kohta, et suitsetajate lastel on püsivaid probleeme vererõhu regulatsiooniga, need algavad sünnist ja süvenevad ajapikku.Uurimuses toodi esimest korda esile see, et imiku kokkupuude tubakaga varases eas võib viia vererõhu reguleerimismehhanismi pikaajalise ümberprogrammeerimiseni.“

Tema sõnul võib see pakkuda seletuse suitsetavate emade laste suurele hällisurma ohule.

„Teame juba mõnda aega, et hällisurma juures on oluline roll südame-veresoonkonnal. Põhjuseks ei ole ainult hingamine, vaid vererõhu ja südamerütmi reguleerimine. See on järgmine tükk mosaiikmõistatusest," lisas dr. Cohen.

Ta kavatseb jätkata uurimusi imikute peal, et kontrollida kahjustuse püsivust ja seost terviseprobleemidega hilisemas elus (näiteks hüpertooniatõbi).

Professor George Haycock, imikusurmade uurimise sihtasutuse (FSID – Foundation for the Study of Infant Death) teadusnõustaja, sõnas: „Esitatud hüpotees tundub väga usutav ja ühtib paljude teiste uurimisrühmade tööga.”

"FSID põhinõuanne emadele on lõpetada raseduse ajal suitsetamine, samuti peaksid seda tegema isad ja ärge lubage kellelgi suitsetada teie beebiga samas ruumis.”

Ekspertide sõnul on kolmandik hällisurmadest välditavad, kui tulevased emad ei suitsetaks.

Briti kuningliku ämmaemandate kolledži (RCM – Royal College of Midwives) kutsepoliitika nõustaja Janet Fyle ütles: „Need tulemused toetavad seda, mida me juba teame, nimelt võib raseduse ajal suitsetamine kahjustada arenevat loodet.”

„RCM soovitab suitsetavatel rasedatel pöörduda suitsetamisest loobumise teemal nõu ja toe saamiseks oma ämmaemanda poole, sest see on nende endi tervise pikaajalistes huvides.“

„See on kasulik ka nende laste tervisele."

Originaaluudis:
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8478690.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 4. 02. 2010. 07:03