banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Rasedusaegne aju mandumine on müüt

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Rasedusaegne aju mandumine on müüt Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Rasedusaegne aju mandumine on müüt,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Rasedusaegne aju mandumine on müüt

03.02.2010 avaldas BBC värske uuringu tulemused, mis näitasid, et last ootavad emad ei peaks enam oma rasedust mälu halvenemises süüdistama, sest rasedus ei põhjusta aju mandumist.

Ei rasedus ega emaksolemine ei pane naise aju manduma, väidavad teadlased, kes uurisid 1241 naist enne ja pärast lapse sündi.

Austraalia teadlaste väitel on see lihtsalt eksiarvamus.

Hajameelsus võib olla selle tagajärg, et tähelepanu suunatakse rohkem lapsele, väidab psühhiaatriaajakiri British Journal of Psychiatry.

Uuringut juhtiv professor Christensen sõnas: „Osa probleemist tuleneb sellest, et erinevad rasedust käsitlevad allikad ütlevad naistele, et neil võib rasedusega tõenäoliselt esineda mälu- ja keskendumisprobleeme — seega kirjutavad rasedad ja nende partnerid kõik mäluprobleemid raseduse arvele.“

„Rasedad võivad oma tähelepanu fokusseerida tööasjadest eemale, mis aitab neil uue lapse sünniks ette valmistada ning vastsündinute emad koondavad oma tähelepanu juba teadlikult lapsele.”

Kuid tema väitel ei tohiks sellist fookuse nihet nimetada kognitiivseks defitsiidiks.

Eksiarvamus

Dr Christenseni meeskond Austraalia Rahvusülikoolist uuris mälutestide abil nelja-aastaste intervallidega suurt hulka naisi.
Uuringu käigus jäid üle poolte naistest rasedaks, kuid see ei avaldanud nende mälule mingit mõju.

Testide tulemused jäid samaks nii enne kui ka pärast rasedust ning tulemused ei erinenud suuresti ka emaks saanud naiste ja nende naiste vahel, kes last ei saanud.

Professor Christensen ja tema meeskond: „Veel hiljuti oli rasedus ‘vangistus’ ja emadus välistas automaatselt karjääriredelil tõusmise.“

„Meie uuringu tulemused peaksid näitama, et emad on teiste inimestega võrdsed. Naised ja nende partnerid ei tohiks tavalist unustamist nii varmalt seostada lapse saamisega. Ning ämmaemandad, sünnitus- ja perearstid saavad kasutada selle uuringu tulemusi, et purustada müüt, et nn raseda aju on vältimatu nähtus.”

Cathy Warwick Kuninglikust Ämmaemandate Kolledžist lisab: „Oli juba aeg, et mõni uuring purustaks nn raseda aju müüdi. Raseduse ajal naise organismile mõjuv füüsiline ja emotsionaalne stress võib panna naised tundma tavapärasest rohkem väsimust. Nagu me kõik teame, võib väsimus — nii naistel kui meestel — põhjustada tähelepanuhäireid ja muuta meie käitumise ebaefektiivseks. Seetõttu soovitavad ämmaemandad teha rasedatel nii tööl kui kodus piisavalt puhkepause. Paljud neist vajavad seda puhkust ja nad kõik väärivad seda.”

Originaalrtikkel:
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8491493.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 10. 02. 2010. 01:37