banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Naistel on suurem unevajadus

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Naistel on suurem unevajadus Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Naistel on suurem unevajadus,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Naiste suurem unevajadus on leidnud teaduslikku tõestust

06.02.2010 avaldas The Timesi online väljaanne uue uuringu tulemused, mille kohaselt vajavad naised 20 minutit rohkem und kui mehed, kuid paljud naised seda ei saa.

Kas ka une puhul on olemas feministlik lähenemine? Loughborough ülikooli uneuuringute keskuse vaatlusandmetest ilmneb, et see on täiesti võimalik. Naised kalduvad oma aju rohkem väsitama kui mehed ja seetõttu vajavad nad rohkem und, keskmiselt 20 minutit enam kui mehed. Naised kasutavad eriti seda osa, mida kutsutakse ajukooreks – intellekti, keele, mälu ja teadvusega seotud aju osa – sest erinevalt meestest lülituvad naised ühelt ülesandelt teisele. Parasjagu tähelepanu keskmes oleva informatsiooni valimine, mis on vajalik näiteks otsuste langetamisel või eelistuste kujundamisel, nõuab ajukoorelt palju tööd. See on palju koormavam kui päev otsa järjest ülesandeid täita.

Ajukoorele mõjub kõige kosutavamalt sügav uni, täpsemalt kolmanda või neljanda astme uni, mis pole REM-uni. Vananedes naistel säilib see, et ajukoort kasutatakse suuremas mahus ja püsib sügava une suurem osakaal.

Miks siis on jäänud mulje, et paljud naised kurdavad, et nad ei saa piisavalt magada? Unetuse või muude unehäiretega pöördub arsti poole kaks korda rohkem naisi kui mehi. Osaliselt võib selle põhjuseks olla asjaolu, et mehed segavad nende und üsna tihti. Voodis on raskema partneri liigutused segavad. Samuti on uuringud näidanud, et naiste unehäirete üks levinumaid põhjusi on norskav meespartner.

Kui naised aga ei saa piisavalt magada, siis pole olukord kunagi parem olnudki. Me töötame vähem tunde ja jätame endale rohkem puhkehetki ning kuni teatud piirini saame valida oma uneaja kestuse. Uneuuringute keskuses korraldati küsitlus, et selgitada välja, kui palju inimesed väärtustavad pikemat und. Küsimus kõlas: „Kui saaksite iga päev ühe tunni juurde, siis mis te sellega teeksite?“ Ainult üks viiest vastanust ütles, et ta kulutaks selle magamiseks. Näib, et ärkvelolekul on palju võlusid.

Originaalartikkel:
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/health/expert_advice/article7015309.ece

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 16. 02. 2010. 02:58