banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Seos autismiohu ja vanemate vanuse vahel

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Seos autismiohu ja vanemate vanuse vahel Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Seos autismiohu ja vanemate vanuse vahel,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Seos autismiohu ja vanemate vanuse vahel

09.02.2010 avaldas The New York Times värske uuringu tulemused, mis näitasid, et vanematel emadel on võrreldes noorematega suurem oht saada autismihäirega laps ja vanemad isad suurendavad märkimisväärselt autismihäirega lapse saamise riski, kui nende partnerid on alla 30 aasta vanused.

Esmaspäeval ajakirja Autism Research võrguväljaandes avaldatud uuringus analüüsiti 5 miljonit sündi 1990. aastatel Californias ja nende laste hulgas esinenud 12 159 autismijuhtu – tegu on piisavalt suure valimiga, et uurida kuidas mõjutas autismiohtu see, kui ühe kindla vanusega partneril oli samavanune või märgatavalt noorem või vanem partner.

Varasem uuring oli näidanud, et autismioht suureneb koos isa vanusega. Uus uuring näitas, et kui isa on üle 40 ja ema alla 30, siis on oht märkimisväärselt suurenenud – 59 % kõrgem kui noortel meestel.

Võrdluseks, üle 30-aastastel naistel tõusis autismihäirega lapse saamise oht 13 %, kui isa oli üle 40.

Ema vanuse viieaastane suurenemine tõstab autismihäirega lapse saamise ohtu 18 %, 40-aastasel naisel on risk 50 % kõrgem kui naisel, kes sai emaks 20. eluaastate lõpul ja 77 % kõrgem kui alla 25-aastasel naisel.

Kuigi 1990. aastatel tõusis Californias 40. eluaastatel sünnitavate naiste hulk järsult, väidavad uurijad, et see ei ole seletuseks autismi seitsmekordsele tõusule aastakümne vältel.

„Autism sageneb iga vanusega vanemate laste seas,“ väitis Janie F. Shelton, California Davise ülikooli epidemioloogia kraadiõppur, kes oli uuringu peaautor. „Me ei saa väita, et emaduse vanuse muutumine põhjustab autismi sagenemist.“

Uued tulemused seadsid kahtluse alla ühe varasema uuringu tulemuse, mis väitis, et autismihäirete oht suureneb isa vanuse suurenedes ja mitte ema vanuse suurenedes.

Selles varasemas uurimuses analüüsiti suurt Iisraeli sõjaväeandmebaasi ja leiti, et 40-aastaste või vanemate isade lastel on rohkem kui viis korda suurem autismihäire oht kui alla 30-aastaste isade lastel.

Tolle uuringu autor, dr Dolores Malaspina, New Yorgi ülikooli Langone’i meditsiinikeskuse psühhiaater, väitis esmaspäeval, et emade ja isade vanused olid tavaliselt nii lähedased, et väikesed statistilised erinevused võisid tekitada näivuse vanuse suurenemise mõju ülekandumisest ühelt vanemalt teisele.

„On oluline, et me ei muudaks kurssi ja ei hakkaks emasid süüdistama,“ ütles dr Malaspina. „Isa vanuse mõju kohta on väga, väga tugevad tõendid.“

Originaalartikkel:
http://www.nytimes.com/2010/02/09/health/09autism.html

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 16. 02. 2010. 03:00