banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Industrialiseerimisest kuni kollaskeha uuringuteni (1851 - 1903)

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Industrialiseerimisest kuni kollaskeha uuringuteni (1851 - 1903) Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Industrialiseerimisest kuni kollaskeha uuringuteni (1851 - 1903),Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Industrialiseerimisest kuni kollaskeha uuringuteni (1851 - 1903)

1851

Industrialiseerimine 

Ernst Scheringi Green Pharmacy
Farmatseut Ernst Schering avas 1851. aastal Berliinis oma ettevõtte Green Pharmacy, millest arenes hiljem korporatsioon Schering.

Schering (tänase nimega Bayer Schering Pharma) on uuringutele suunatud farmaatsiaettevõte, mis on üks maailma liidreid raseduse vältimise ja menopausiaegse ravi valdkonnas ning testosteroonipuudulikkusega meeste ravis.

Ernst Scheringi Green Pharmacy sai kiiresti tuntuks kvaliteetsete meditsiinioodete pakkujana. Tööstuse erinevate harude kiirendatud arengu tõttu alustas Schering lisaks ravimitele peagi keemilise tooraine tootmist erinevatele tööstusettevõtetele parfüümide, tekstiili, naha, seebi ja ilutulestiku tootmiseks.

Laboratoorse tootmise laienemine võimaldas Ernst Scheringil avada 1855. aastal tehas, mis formeeriti 1871. aastal ümber avalikuks aktsiaseltsiks Chemische Fabrik auf Actien (alguses E. Schering). See ettevõte pani hiljem aluse Scheringi korporatsioonile.

 1875

Liberalism 

Viljastamise müsteerium lahendatud
Aastasadu olid valitsenud pelgalt spekulatsioonid selle kohta, kuidas viljastamine toimub. Usuti, et ainuüksi mehe seemnevedelik vastutab uue elu tekkimise eest.

Naise munaraku olemasolu dokumenteeriti esimest korda 19. sajandi esimesel poolel. Viljastatud munarakk avastati umbes samal ajal.

1875. aastal uuris viljastamisprotsessi ja spermatosoidi sisenemist munarakku esimesena Saksa bioloog Oskar Wilhelm August Hertwig, kui ta jälgis merisiilikute paljunemist. Ta püstitas teooria, et viljastamine toimub sperma ja munaraku tuumade liitumisel.

 

1880

Imperialism 

Kummist pessaar
Kummi vastupidavus tegi 1880. aastal võimalikuks vulkaniseerimise abil jõuda ka kummist pessaaride tootmiseni. Inglise keeles on vahendi nimetuseks diaphragma, eesti keeles pessaar. Pessare on ladinakeelne sõna ja tähendab „läbi tungima“.

Pessaar on õhuke kupliga membraan, mis sisestatakse tuppe nii, et see katab emakakaela. See loob tõkke, mis takistab spermal jõudmast munarakuni ja seega ei jõua sperma emakasse.

Tänapäeval on pessaarid tehtud kummist või muust tehismaterjalist ja sobivad erinevatele naistele. Selle meetodi ohutuse suurendamiseks on soovitatav kasutada pessaari koos spermitsiidiga.

1881

Esimene naise steriliseerimine
Esimene dokumenteeritud kirurgiline steriliseerimine toimus Lundgreni juhtimisel Põhja-Ameerikas 1881. aastal. Protseduuri käigus lõigati naise munajuhad läbi umbes 2,5 cm kaugusel emakast ja õmmeldi kinni siidist niidiga. See sulgeb munaraku loodusliku teekonna munasarjast emakasse.

Enamikel juhtudel toimub sterilisatsioon tänapäeval munajuhade põletamise teel (termokoagulatsioon) või suletakse munajuhad klambritega.

Kirurgilist sterilisatsiooni on raske tagasi pöörata. Seda protseduuri peab hoolikalt kaaluma, sest enamasti on otsus lõplik.

1891

Meeshormoonid ja lihaste areng
1891. aastal pani Vene bioloog loomkatsete käigus tähele, et uriiniga erituva lämmastiku hulk on väiksem pärast munanditest eraldatud aine manustamist. Madal lämmastikutase uriinis on märk sellest, et keha toodab suures koguses valke. Valgud on olulised ehitusmaterjalid lihaste arengus.

Mehe testistes sisalduva seksuaalhormooni valgu tootmist soodustavat efekti (anaboolne efekt) demonstreeris taas 20. sajandi alguses Vene-Prantsuse füsioloog ja kirurg Sergei Voronov. Ta siirdas ahvi munandid põduratele vanadele meestele. Meestel hakkas uuesti arenema lihasmass ja ühtlasi taastus ka elujõud. 1920.–1940. aastatel tegi ta koos oma toetajatega üle 2000 sellise operatsiooni.

„Naiste sõbra“ nime all tuntud Rendelli tupeküünlad
19. sajandi lõpus hakkasid naised kasutama spermitsiidseid lahuseid. Seebivesi, äädikas ja teised kemikaalid leidsid kasutust tupe loputamisel enne ja pärast seksuaalvahekorda. Naised valmistasid ise rasestumise vältimiseks segusid hiniinist ja kakaovõist.

Eriti tuntud olid W. J. Rendelli hiniiniküünlad, mille valmistamist ta alustas 1880. aastatel Inglismaal. Inglise keemik ja apteegi omanik leiutas lahustuvad hiniini sisaldavad pessaarid. Ta jagas oma tooteid vähekindlustatud naistele, kellel juba oli suur pere. Nõudlus toote järele kasvas nii kiiresti, et Rendell pühendus täielikult tupeküünalde valmistamisele.

 

1896

Kollaskehad mõjutavad rasedust
Šoti embrüoloog John Beard püstitas 1897. aastal teooria, mille kohaselt munasarjades leitud „kollane keha“ (lad corpus luteum) eritab vereringesse ainet, mis on vajalik eostamiseks. Beard uuris sel ajal raseduse ja sünnitusega seotud psühholoogilisi muutusi.

Ühtlasi uskus ta ka, et kollaskehade eritatud aine võib mõjutada munasarjade talitlust raseduse ajal ja seetõttu ennetada edasist ovulatsiooni.

1900

Hormoonid reguleerivad seksuaalseid funktsioone
1890. aastal siirdas Austria günekoloog Emil Knauer seksuaalselt küpsete hiirte, rottide ja merisigade munasarjad seksuaalselt ebaküpsetele emastele. Emased, kellele munasarjad siirati, muutusid selle tagajärjel suguküpseks. Knauer pakkus, et need “naiselikud muutused” tekkisid munasarjade toodetud “sigimisfermendi” tõttu.

Knauer näitas ka, et kastreerimise tagajärgi, näiteks seksuaalfunktsioonide kadu, saab munasarjade siirdamisega ennetada.

See uurimus tõestas, et seksuaalfunktsioone juhivad signaalained, mida toodavad munasarjad.

1903

Kollaskehad „toidavad“ rasedust
Oma 1903. aasta loomkatsetes jänestega näitas günekoloog Ludwig Fraenkel, et kollaskehade eemaldamine põhjustab raseduse iseenesliku enneaegse katkemise. See töö tõestas, et kollaskehad on olulised eostumisprotsessis ja raseduse kestmisel.

Tänapäeval on teada, et kollaskehad toodavad progesterooni – hormooni, mis mängib olulist osa kõikide imetajate tiinuses. Kollaskeha areneb pärast ovulatsiooni rakkudest, mis ümbritsesid enne küpset munarakku. Raseduse ajal võtab platsenta progesterooni tootmise üle.

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 1. 06. 2010. 08:13