banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpe



turvakood

lapsevanem-logo.gif

Kullahoius

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Kullahoius Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Kullahoius,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

[ Hoiused ] [ Tähtajaline hoius ] [ Kullahoius ] [ Kulla noteeringud ]

[ Tähtajalise hoiuse taotlus ] [ Laenutaotlus ]

Kullahoius

Kullahoiusel saab liige hoiustada kulda prooviga 999.9. Kullahoius on kindel viis oma raha hoida, kuna liikme sissemakstud hoius säilitatakse 100% ulatuses füüsilises kullas. Vastavalt kullahinna muutusele muutub ka Kullahoiuse väärtus väljendatuna Eesti kroonides.

Miks mõned eelistavad traditsioonilisele rahale kulda?

Rahal on rahandusteooria järgi kolm peamist funktsiooni: olla keskseks arvestusühikuks, maksevahendiks ja rikkuse säilitajaks. Hoiu-la

enuühistu pakub oma liikmetele hoiustamisvõimalusi selleks, et hoiustajate raha saaks olla nende rikkuse säilitajaks. Läbi aja on rikkuse säilitamise funktsiooni täitnud kõige paremini kuld ja teised väärismetallid, samal ajal kui riikide valuutad pole ka seda raha funktsiooni suutnud just kõige paremini välja kanda. Kuld on stabiilne ja pikaajaline investeering, mis on eelkõige mõeldud raha säilitamiseks.

Kuld on kaitseks rahandussüsteemi kokkukukkumise või nõrgenemise vastu

Kui maailmas peaks juhtuma suurem katastroof, siis elektrooniline raha ja väärtpaberid on momentaalselt ohus ja nende ringlus häiritud. Kuld on aga füüsiliselt kindlalt meie ühise organisatsiooni – Tartu Hoiu-laenuühistu – käes ning selle kogust ei mõjuta poliitilised otsused ja majanduskriisid. Varasemaid näiteid ajaloost: enne 1992. aasta rahareformi oli rubla hüperinflatsioon, 1940 - Nõukogude okupatsioon, natsionaliseeriti kogu kinnisvara, korduvad rahareformid Nõukogude perioodil, rääkimata naaberriikide rahareformidest ning –kriisidest, kus alati on kannatajateks inimesed, kelle hoiused on üleöö sisuliselt kadunud.

Kuld on stabiilne ja pikaajaline investeering, mille pealt ei maksa kiiret kasu oodata, kuid pikas perspektiivis on see tasuv ja ohutu valik.

Kulla hind

Hetkel on kulla hind tõusutrendis ja paljud analüütikud ennustavad veel mitmekordset tõusu. Erinevate mõjutegurite tõttu võib hinnakõver siiski aeg-ajalt ka alla liikuda. Kindlat tõusu ei saa keegi garanteerida. Saame aga juhtida tähelepanu nendele teguritele, mis kulla hinda maailmas mõjutavad. Kogutud info põhjal peab iga inimene Kullahoiuse avamise otsuse ise vastu võtma.

Ühelt poolt mõjutab kulla hinda positiivses suunas riikide poolt katteta raha juurdetrükkimine. Teiselt poolt sõltub kulla hind sellest, kui suur on kulla juurdetootmine ning kas sellest tulenevalt on maailmaturul suurem kulla nõudlus või pakkumine. Samuti sõltub hind tehingutest järelturul, sh. riikide keskpankade poolt. Võrrelduna teiste kaupadega on kuld eriline, kuna ta ei hävine ega rikne iseenesest, vaid säilitab oma omadused.

Reaalajas saab hinda jälgida www.kitco.com.

Millest sõltub kulla hind?

Reeglina kulla hind tõuseb, kui maailma majanduses ja poliitikas on ebastabiilne periood. Valuuta ja väärtpaberite väärtus võib langeda poliitiliste otsuste jõul ning majanduse langusega. Olukorras, kus riik trükib raha juurde, hakkavad hinnad tõusma, sealjuures tõusevad esimeses järgus just toorainete hinnad nagu nafta ja kuld.

Miks kulla hind vahepeal langes?

90ndatel tekkis olukord, kus paljud keskpangad otsustasid oma kullavarusid müüma hakata. Kulla turg on võrreldes sularahaga väike ja korraga tekkis palju suure kullakoguse müüjaid. Maailma kullaturg oli koordineerimata ja tekkis väike paanika. 11. septembril 2001 hakati jälle kulda ostma, kuna ebakindlus suurenes.

Miks just Tartu Hoiu-laenuühistu Kullahoius?

  1. Tartu Hoiu-laenuühistu Kullahoiusel on kullahinna tõustes võimalik kasvik (kulla hinna suurenemisest tulenev Kullahoiuse tähtpäeval kehtiva müügi- ja Kullahoiuse sissemaksmise päeval kehtinud ostuhinna vahe) muuta likviidseks rahaks ilma algset investeeringut (kulda) müümata: algselt Kullahoiusesse investeeritud summa Eesti kroonides säilib füüsilise kullana ning saab seetõttu teenida kasvikut ka järgmistel perioodidel kuni kulla füüsilisel kujul Kullahoiuselt väljavõtmiseni.

  2. Tartu Hoiu-laenuühistu rakendab ka väikeste koguste hoiustamisel (alates 1 gramm) kulla hulgiostuhinda, mis muudab hoiuse atraktiivseks just väikehoiustajatele.

  3. Tartu Hoiu-laenuühistu võtab vastutuse kulla füüsilise säilimise eest, mistõttu hoiustaja maandab sellega varguse, röövimise või kulla ärakadumise riski.  

Kuidas Kullahoius toimib?

Kullahoius on sõlmitud alati konkreetseks tähtajaks, harilikult üheks aastaks.

Oletame, et hoiustasite algselt 10 grammi kulda. Oletame ka, et hoiustamise hetkel oli 1 grammi kulla ostuhind 500 krooni ja müügihind 470 krooni. Seega, selleks, et hoiu-laenuühistu kannaks Teie Kullahoiusele 10 grammi kulda, pidite hoiu-laenuühistule üle kandma 10 x 500 krooni ehk 5000 krooni.

Nüüd oletame, et ühe aasta pärast, Kullahoiuse tähtajal, on 1 grammi kulla ostuhind 600 krooni ja müügihind 564 krooni. Kui soovite Kullahoiuselt kulla (10 grammi) välja võtta ja kulla rahaks realiseerida, rakendub hoiuse tähtpäeva müügihinna (5640 krooni) ja väärtuspäeva ehk hoiuse avamise päeva ostuhinna (5000) krooni vahe ehk 5640–5000=640 krooni, mis jaotatakse Teie kui hoiustaja ja hoiu-laenuühistu vahel suhtes 75/25. Teiste sõnadega saate Teie 75% 640 kroonist ehk 480 krooni ja hoiu-laenuühistu 25% 640 kroonist ehk 160 krooni. Kokkuvõttes saaksite sellisel juhul tagasi algse investeeringu 5000 krooni ning lisaks kasvikut 480 krooni. Kui kulla hind peaks olema aasta pärast langenud, siis müügi- ja ostuhinna vahe jagamist ei toimu (st. hoiustaja hoiu-laenuühistule midagi täiendavalt maksma ei pea).

Kuidas Kullahoiust avada?

Hoiustamiseks Tartu Hoiu-laenuühistus tuleb olla Tartu Hoiu-laenuühistu liige. Kui Te ei ole veel liige, siis tuleb  Teil esmalt astuda Tartu Hoiu-laenuühistu liikmeks. See käib väga lihtsalt (vt lähemalt). Pärast ühistu liikmeks vastuvõtmist avatakse uuele liikmele hoiukonto ja sõlmitakse hoiuseleping. Hoiukontole on võimalik igal ajal teha täiendavaid sissemakseid. Hoiuselepingud pikenevad automaatselt 1 aasta võrra kui hoiuperioodi lõpuks pole hoiustaja avaldanud vastupidist soovi. Tekkinud kasvikutulu kantakse reeglina 1 kord aastas hoiuperioodi lõpul hoiustaja arveldusarvele.

Palume Teil oma Kullahoiuse avamiseks lahkelt pöörduda meie kontorisse Tartus, aadressil  Raekoja plats 20 või Tallinnas, Merivälja tee 1 (Regati maja). Tartus on hoiu-laenuühistu maja juures parkimine tasuta 1 tund, Tallinna kontori juures on parkimine tasuta piiramatu aja.

Kõik avaldused on võimalik esitada ka interneti teel. Vajalikud dokumendid leiate käesoleva lehekülje alt. Kõik interneti teel edastatud dokumendid peavad olema digitaalselt allkirjastatud. Dokumendid palume Teil saata aadressile info@yhistupank.ee.

Kuidas teha Kullahoiusele sisse- ja väljamakseid?

Sissemakseid saab Kullahoiusele teha jooksvalt pärast Kullahoiuse lepingu sõlmimist üldjuhul Eesti kroonides (ostes Kullahoiusele lähtuvalt kehtivast hinnas kulda juurde) või kokkuleppel hoiu-laenuühistuga otse füüsilises kullas.

Väljamakseid tehakse Kullahoiuselt hoiustaja ja hoiu-laenuühistu vahelisel kokkuleppel kas füüsilises kullas või Eesti kroonides Kullahoiuse tähtpäeval. Enne tähtpäeva Kullahoiuse katkestamiseks tuleb kirjutada avaldus, pärast mida makstakse hoius välja vastavalt väljamakse tegemise päeval kehtivale kullahinnale ühe kuu jooksul.

Küsimused

Küsimuste korral pöörduge palun Tartu Hoiu-laenuühistu klienditeeninduse poole telefonil 7 407 132 või kirjutage e-kiri aadressile info@yhistupank.ee. 

Dokumendid

 

Lisainfo

Telefonidelt 7407 132; 56 221145
e-posti aadressilt laen@kool.ee
või Tartu Hoiu-laenuühistust

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 27. 12. 2010. 02:11